Modernus rąstinis namas

Rastinių namų priežiūra: ką svarbu žinoti?

Šiltasis metų laikas – tai metas, kai neišvengiamai tenka pagalvoti apie įvairius statybos ir remonto darbus. Jei turite sodybą, kurioje stūkso rąstinis namas, kasmet svarbu pašalinti fasado nešvarumus, o bent kas  5–6 metus reikėtų namą perdažyti.

Jei dar tik svarstote apie rąstinio namo statybą, tikriausiai nė nereikia minėti, kad tokio tipo pastato tarnavimo laiką užtikrins kokybiška statyba, tad pirmas darbas, kurį reikia padaryti – tai išsirinkti patikimus ir patyrusius meistrus. Po to reikės žinoti kelias svarbiausias rąstinių namų priežiūros gaires, ir sodyba džiugins ilgus dešimtmečius.

Rąstinio namo valymas, plovimas, paruošimas impregnavimui

Prieš impregnuojant rąstus reikia kruopščiai nuvalyti: pašalinti dulkes, purvą, voratinklius ir kitus nešvarumus, antraip ant rąstų paviršiaus gali atsirasti grybelių. Namą galima plauti ir su laistymo žarna arba aukšto slėgio plovimo įrenginiu. Po plovimo namo tą pačią dieną impregnuoti negalima: reikėtų palaukti, kol rąstai visiškai išdžius.

Specialus pažeistų vietų apdorojimas

Jei rąstų apdirbimo ar ankstesnio impregnavimo metu tam tikros rąstų vietos buvo padengtos neatidžiai, gali atsirasti pelėsio, puvinio: juos išduoda juodos, melsvos ar balsvos dėmės. Pažeistoms vietoms galima naudoti minkštą šepetėlį. Pažeistą medieną reikėtų apdirbti specialiomis priemonėmis.

Rąstinio namo impregnavimas

Taigi, kaip jau minėta straipsnio pradžioje, vidutiniškai kas kelerius metus rąstinį namą reikia impregnuoti. Tiesa, tiksliai pasakyti, kada jau metas namą perdažyti, sudėtinga, nes impregnantų tarnavimo laikas skiriasi.

  • Kaip išsirinkti impregnavimo priemonę? Norint sutaupyti laiko, pinigų ir siekiant namą impregnuoti kuo rečiau, būtina išsirinkti kokybiškus impregnantus. Universalus patarimas – niekada nesirinkti pigiausių rinkoje impregnantų: geriau rinkitės žinomų, patikimų gamintojų produkciją.

Atkreipkite dėmesį, kad kuo tamsesnė impregnanto spalva, tuo geriau namas bus apsaugotas nuo UV spindulių, taigi išorei geriau rinktis ne skaidrų, bet tam tikrą atspalvį turintį impregnantą. Vidiniams rąstams impregnuoti galima rinktis ir skaidrią priemonę, nepaslepiančią natūralios medienos struktūros.

  • Pasidomėkite impregnanto naudojimo specifika. Anaiptol ne kiekvieną impregnantą galima tepti tiesiai ant rąstų. Kiekvienas gamintojas pateiks rekomendacijas, kaip impregnantą naudoti. Kai kurie impregnantai naudojami su specialiais gruntais: pirmiausia rąstai padengiami jais ir tik po to impregnuojama.
  • Tinkamiausias impregnavimui metų ir paros laikas. Geriausia rąstinius namus impregnuoti šituoju metų laiku, kai bent kelias dienas nelijo ir rąstai yra visiškai sausi. Geriausia impregnuoti tuo metu, kai ant rąstų nekrenta tiesioginiai saulės spinduliai, t. y. anksti ryte arba vakare, saulei nusileidus. Tinka apniukusi, bet šilta diena.
  • Paprastai impregnantai tepami dviem sluoksniais, pirmajam nudžiūvus.

Taigi, dėl tinkamiausių impregnavimo priemonių visuomet verta pasikonsultuoti su specialistais: tai – pati tikriausia ilgo rąstinio namo tarnavimo garantija.